PCS1A680MCL1GS
DigiKey Part Number
493-3975-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-3975-1-ND - Cut Tape (CT)
493-3975-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCS1A680MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 10V SMD
Detailed Description
68 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PCS1A680MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm