PCS1A680MCL1GS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PCS1A680MCL1GS |
Description | CAP ALUM POLY 68UF 20% 10V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 68 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PCS1A680MCL1GS Models |
Category | Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Nichicon | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Ratings AEC-Q200 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 2.1 A @ 100 kHz |
Type Polymer | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Capacitance 68 µF | Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |
Voltage - Rated 10 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |