PCS0G331MCL1GS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PCS0G331MCL1GS |
Description | CAP ALUM POLY 330UF 20% 4V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 330 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PCS0G331MCL1GS Models |
Category | Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Nichicon | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Ratings AEC-Q200 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 2.8 A @ 100 kHz |
Type Polymer | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Capacitance 330 µF | Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
Voltage - Rated 4 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |