PCF0J101MCL4GB
DigiKey Part Number
493-13986-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-13986-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13986-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCF0J101MCL4GB
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
100 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 23mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PCF0J101MCL4GB Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
23mOhm