MS10404R7MS001
DigiKey Part Number
3372-MS10404R7MS001TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Coilmx
Manufacturer Product Number
MS10404R7MS001
Description
FIXED IND 4.7UH 8.5A 20 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 8.5 A 20mOhm Max 2-SMD
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2-SMD
Inductance
Supplier Device Package
2-SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.427" L x 0.394" W (10.85mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
13A