PSMNR90-80CSFJ
DigiKey Part Number
1727-PSMNR90-80CSFJTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMNR90-80CSFJCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMNR90-80CSFJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMNR90-80CSFJ
Description
PSMNR90-80CSF/SOT8005A/CCPAK12
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 505A (Tc) 1.55kW (Tc) Surface Mount CCPAK1212i
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
463 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
32115 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.55kW (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
CCPAK1212i
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.9mOhm @ 25A, 10V