PSMN075-100MSEX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 100 V 18A (Tj) 65W (Tc) Surface Mount LFPAK33
8-LFPAK33
PSMN075-100MSEX
DigiKey Part Number
1727-1085-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1085-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1085-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN075-100MSEX
Description
MOSFET N-CH 100V 18A LFPAK33
Detailed Description
EDA/CAD Models
PSMN075-100MSEX Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
16.4 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
773 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
65W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C