PMEG200G30ELPX is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nexperia USA Inc.
In Stock: 4 461
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 13 715
Datasheet
Diode 200 V 3A Surface Mount SOD-128/CFP5
SOD-128
PMEG200G30ELPX
DigiKey Part Number
1727-PMEG200G30ELPXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG200G30ELPXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG200G30ELPXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG200G30ELPX
Description
DIODE SIGE 200V 3A SOD128/CFP5
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
14 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 nA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F
80pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
SOD-128/CFP5
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
880 mV @ 3 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 2A (Io)