NX3008PBKW,115
DigiKey Part Number
1727-1284-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1284-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1284-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NX3008PBKW,115
Description
MOSFET P-CH 30V 200MA SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 30 V 200mA (Ta) 260mW (Ta), 830mW (Tc) Surface Mount SOT-323
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
0.72 nC @ 4.5 V
Mfr
Vgs (Max)
±8V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
46 pF @ 15 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
260mW (Ta), 830mW (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-323
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.1Ohm @ 200mA, 4.5V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
1.1V @ 250µA