NEX40400ADAZ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NEX40400ADAZ |
Description | 4.5V TO 40V, 600MA, SYNCHRONOUS |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 600mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Input (Max) 40V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Output (Max) 40V |
Part Status Active | Current - Output |
Function Step-Down | Frequency - Switching 2.1MHz |
Output Configuration Positive | Synchronous Rectifier Yes |
Topology | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Outputs 1 | Package / Case |
Voltage - Input (Min) 4.5V | Supplier Device Package 6-TSSOP |