BZX884S-C7V5-QYL
DigiKey Part Number
1727-BZX884S-C7V5-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX884S-C7V5-QYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX884S-C7V5-QYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX884S-C7V5-QYL
Description
DIODE ZENER 7.5V 365MW DFN1006BD
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 7.5 V 365 mW ±2% Surface Mount DFN1006BD-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±2%
Power - Max
365 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms