BZX884S-B22-QYL
DigiKey Part Number
1727-BZX884S-B22-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX884S-B22-QYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX884S-B22-QYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX884S-B22-QYL
Description
DIODE ZENER 22V 365MW DFN1006BD
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 22 V 365 mW ±1.82% Surface Mount DFN1006BD-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 15.4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q100
Tolerance
±1.82%
Power - Max
365 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms