BUK9M16-100LX
DigiKey Part Number
1727-BUK9M16-100LXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BUK9M16-100LXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BUK9M16-100LXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK9M16-100LX
Description
BUK9M16-100L/SOT1210/MLFPAK
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 45A (Tc) 90.9W (Tc) Surface Mount LFPAK33
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
55.5 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3465 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
90.9W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
LFPAK33
Rds On (Max) @ Id, Vgs
15.3mOhm @ 15A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.05V @ 120µA