BUK7Y3R5-40HX
DigiKey Part Number
1727-7477-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7477-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7477-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7Y3R5-40HX
Description
MOSFET N-CH 40V 120A LFPAK56
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 120A (Tc) 115W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
53 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
+20V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3441 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
115W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.5mOhm @ 25A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA