BUK7Y1R0-40NX
DigiKey Part Number
1727-BUK7Y1R0-40NXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BUK7Y1R0-40NXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BUK7Y1R0-40NXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7Y1R0-40NX
Description
BUK7Y1R0-40N/SOT669/LFPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 320A (Tc) 268W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
189 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10622 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
268W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.97mOhm @ 25A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 1mA