PQC250-12
DigiKey Part Number
811-3301-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQC250-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Load Sharing, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.38" H (127.0mm x 76.2mm x 35.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
BMSI, CB, CCC, cCSAus, CE, TUV
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
20.8 A