MVAC400-24AFD
DigiKey Part Number
811-2718-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MVAC400-24AFD
Description
AC/DC CONVERTER 24V 12V 5V 250W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 24V 12V 5V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MVAC400-24AFD Models
Category
Current - Output 2
1 A
Mfr
Current - Output 3
2 A
Series
Power (Watts)
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Obsolete
Voltage - Isolation
3 kV
Type
Open Frame
Efficiency
93%
Number of Outputs
3
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Features
Hot Swappable, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Output 1
24V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
12V
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.0mm)
Voltage - Output 3
5V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, VDE
Current - Output 1
16.7 A