MGJ6T24150505MC-R7
DigiKey Part Number
811-3037-2-ND - Tape & Reel (TR)
811-3037-1-ND - Cut Tape (CT)
811-3037-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGJ6T24150505MC-R7
Description
DC DC CONVERTER 15V -10V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -10V 240mA, 240mA 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MGJ6T24150505MC-R7 Models
Category
Current - Output (Max)
240mA, 240mA
Mfr
Power (Watts)
6 W
Series
Voltage - Isolation
5.2 kV
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Active
Features
SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Outputs
2
Efficiency
83%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
7-SMD Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.23" L x 0.89" W x 0.58" H (31.2mm x 22.6mm x 14.7mm)