MGJ2D052005SC
DigiKey Part Number
811-3000-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGJ2D052005SC
Description
DC DC CONVERTER 20V -5V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 20V -5V 80mA, 40mA 4.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MGJ2D052005SC Models
Category
Current - Output (Max)
80mA, 40mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
5.2 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Active
Features
SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Number of Outputs
2
Efficiency
78.5%
Voltage - Input (Min)
4.5V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.50" H (19.7mm x 10.0mm x 12.7mm)