RCER71H334K1DBH03A
DigiKey Part Number
490-7543-1-ND - Cut Tape (CT)
490-7543-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCER71H334K1DBH03A
Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
0.33 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
RCER71H334K1DBH03A Models
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C