PRG15BC3R3MM1RC
DigiKey Part Number
490-PRG15BC3R3MM1RCTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-PRG15BC3R3MM1RCCT-ND - Cut Tape (CT)
490-PRG15BC3R3MM1RCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRG15BC3R3MM1RC
Description
PTC RESET FUSE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 9V 110 mA Ih Surface Mount 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRG15BC3R3MM1RC Models
Category
Current - Max
3.41 A
Manufacturer
Murata Electronics
Resistance - 25°C (Typ)
3.3 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Type
Ceramic
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Max
9V
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
110 mA
Approval Agency
TUV, UL, VDE
Current - Trip (It)
205 mA