LQP03HQ4N7H02D
DigiKey Part Number
490-13943-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-13943-1-ND - Cut Tape (CT)
490-13943-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQP03HQ4N7H02D
Description
FIXED IND 4.7NH 400MA 250 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 nH Unshielded Thick Film Inductor 400 mA 250mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQP03HQ4N7H02D Models
Category
DC Resistance (DCR)
250mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
7GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Thick Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±3%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.017" (0.42mm)