LQM21DH150M70L
DigiKey Part Number
490-LQM21DH150M70LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQM21DH150M70LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQM21DH150M70LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM21DH150M70L
Description
FIXED IND 15UH 250MA 1.235 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Multilayer Inductor 250 mA 1.235Ohm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQM21DH150M70L Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.235Ohm Max
Series
Frequency - Self Resonant
24MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Multilayer
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0805
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current - Saturation (Isat)
140mA
Height - Seated (Max)
0.057" (1.45mm)