LQM18PH4R7MFRL
DigiKey Part Number
490-LQM18PH4R7MFRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQM18PH4R7MFRLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQM18PH4R7MFRLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM18PH4R7MFRL
Description
FIXED IND 4.7UH 620MA 550 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Multilayer Inductor 620 mA 550mOhm 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
LQM18PH4R7MFRL Models
Category
DC Resistance (DCR)
550mOhm
Mfr
Frequency - Self Resonant
40MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)
Current - Saturation (Isat)
70mA