LQM18PH2R2MFRL
DigiKey Part Number
490-LQM18PH2R2MFRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQM18PH2R2MFRLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQM18PH2R2MFRLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM18PH2R2MFRL
Description
FIXED IND 2.2UH 750MA 375 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Multilayer Inductor 750 mA 375mOhm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
LQM18PH2R2MFRL Models
Category
DC Resistance (DCR)
375mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
70MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)
Current - Saturation (Isat)
150mA