LQM18PH1R5MFRL
DigiKey Part Number
490-LQM18PH1R5MFRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQM18PH1R5MFRLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQM18PH1R5MFRLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM18PH1R5MFRL
Description
FIXED IND 1.5UH 800MA 288 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Multilayer Inductor 800 mA 288mOhm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
LQM18PH1R5MFRL Models
Category
DC Resistance (DCR)
288mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
100MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)
Current - Saturation (Isat)
240mA