LQG15HN1N2S02D
DigiKey Part Number
490-1074-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-1074-1-ND - Cut Tape (CT)
490-1074-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQG15HN1N2S02D
Description
FIXED IND 1.2NH 1A 80 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 nH Unshielded Multilayer Inductor 1 A 80mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQG15HN1N2S02D Models
Category
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)