GRM219R60G476ME44D
DigiKey Part Number
490-9949-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-9949-1-ND - Cut Tape (CT)
490-9949-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM219R60G476ME44D
Description
CAP CER 47UF 4V X5R 0805
Detailed Description
47 µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
GRM219R60G476ME44D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)