GRM035R60J475ME15D
DigiKey Part Number
490-13230-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-13230-1-ND - Cut Tape (CT)
490-13230-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM035R60J475ME15D
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0201
Detailed Description
4.7 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
GRM035R60J475ME15D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)