GRM033R60J225ME15D
DigiKey Part Number
490-13224-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-13224-1-ND - Cut Tape (CT)
490-13224-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM033R60J225ME15D
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0201
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRM033R60J225ME15D Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.014" (0.35mm)