DFE2HCAH1R5MJ0L
DigiKey Part Number
490-18390-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-18390-1-ND - Cut Tape (CT)
490-18390-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFE2HCAH1R5MJ0L
Description
FIXED IND 1.5UH 2.3A 74 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.3 A 74mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DFE2HCAH1R5MJ0L Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
74mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
2.9A