DFE2HCAH1R0MJ0L
DigiKey Part Number
490-18389-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-18389-1-ND - Cut Tape (CT)
490-18389-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFE2HCAH1R0MJ0L
Description
FIXED IND 1UH 3A 50 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3 A 50mOhm Max 1008 (2520 Metric)
EDA/CAD Models
DFE2HCAH1R0MJ0L Models
DC Resistance (DCR)
50mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
3.4A