BNX003-11
DigiKey Part Number
490-18607-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BNX003-11
Description
FILTER EMI SUPPRESSION BLOCK
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LC EMI Filter 5th Order Low Pass 2 Channel 10 A Block, 4 Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BNX003-11 Models
Category
Current
10 A
Manufacturer
Murata Electronics
ESD Protection
No
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Box
Applications
Data Lines for Mobile Devices
Part Status
Active
Voltage - Rated
150V
Type
Low Pass
Mounting Type
Through Hole
Filter Order
5th
Package / Case
Block, 4 Lead
Technology
LC
Size / Dimension
0.472" L x 0.433" W (12.00mm x 11.00mm)
Number of Channels
2
Height
0.492" (12.50mm)
Attenuation Value
40dB @ 5MHz ~ 1GHz