BLM31KN601SZ1L
DigiKey Part Number
490-16534-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-16534-1-ND - Cut Tape (CT)
490-16534-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLM31KN601SZ1L
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 1206 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 2.9A 38mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BLM31KN601SZ1L Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
38mOhm
Manufacturer
Murata Electronics
Ratings
AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.071" (1.80mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz
Base Product Number
Current Rating (Max)
2.9A