1248AS-H-1R5N=P3
DigiKey Part Number
490-10794-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-10794-1-ND - Cut Tape (CT)
490-10794-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1248AS-H-1R5N=P3
Description
FIXED IND 1.5UH 8A 10.1 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 8 A 10.1mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
1248AS-H-1R5N=P3 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
10A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
10.1mOhm Max
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Surface Mount
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
2-SMD
Material - Core
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Tolerance
±30%