1217AS-H-3R3N=P3
DigiKey Part Number
490-10789-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-10789-1-ND - Cut Tape (CT)
490-10789-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1217AS-H-3R3N=P3
Description
FIXED IND 3.3UH 6.8A 14.4 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.8 A 14.4mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1217AS-H-3R3N=P3 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7.7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
14.4mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Tolerance
±30%