BU-PB36-02
DigiKey Part Number
314-BU-PB36-02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-PB36-02
Description
PATCH CORD SET BANANA 36" B/R
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36.0" (914.40mm) Tip Plug To Tip Plug Test Lead 1000V (1kV) 2 Leads, Black and Red
Category
Cable Length
36.0" (914.40mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Contents
2 Leads, Black and Red
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Wire Gauge
18 AWG
Configuration
Banana to Banana
Voltage - Rated
1000V (1kV)
1st Connector
Tip Plug
Current Rating (Amps)
15 A