MPM3695GMQ-10-0022
DigiKey Part Number
1589-MPM3695GMQ-10-0022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPM3695GMQ-10-0022
Description
DC DC CONVERTER 0.5-5V
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module, Digital DC DC Converter 1 Output 0.5 ~ 5V 10A 3.3V - 16V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPM3695GMQ-10-0022 Models
Category
Current - Output (Max)
10A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Adjustable Output, PMBus™, Remote Sense
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Non-Isolated PoL Module, Digital
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
45-PowerFLGA Module
Voltage - Input (Min)
3.3V
Size / Dimension
0.31" L x 0.31" W x 0.08" H (8.0mm x 8.0mm x 2.0mm)
Voltage - Input (Max)
16V