MPL-SE5040-220
DigiKey Part Number
1589-MPL-SE5040-220TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-SE5040-220CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-SE5040-220DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-SE5040-220
Description
FIXED IND 22UH 2.1A 124 MOHM SMD
Detailed Description
22 µH Semi-Shielded Inductor 2.1 A 124mOhm Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
124mOhm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.4A