MPL-AL5050-8R2
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL5050-8R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AL5050-8R2CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-AL5050-8R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL5050-8R2
Description
FIXED IND 8.2UH 5.8A 28 MOHM SMD
Detailed Description
8.2 µH Unshielded Molded Inductor 5.8 A 28mOhm 2-SMD
DC Resistance (DCR)
28mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7.2A