UPS5100E3/TR13
DigiKey Part Number
150-UPS5100E3/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-UPS5100E3/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
150-UPS5100E3/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS5100E3/TR13
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A POWERMITE
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount Powermite 3
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
150pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
Powermite 3
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
810 mV @ 5 A