PIC24FJ1024GA606-I/MR
DigiKey Part Number
PIC24FJ1024GA606-I/MR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ1024GA606-I/MR
Description
IC MCU 16BIT 1MB FLASH 64QFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 1MB (341.5K x 24) FLASH 64-QFN (9x9)
RAM Size
32K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz