PIC18F87K22-I/PTRSL
DigiKey Part Number
PIC18F87K22-I/PTRSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F87K22-I/PTRSL
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (64K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12)
EDA/CAD Models
PIC18F87K22-I/PTRSL Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 24x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz