PIC16F17124-I/7N
DigiKey Part Number
150-PIC16F17124-I/7N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F17124-I/7N
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (7K x 8) FLASH 16-VQFN (4x4)
Series
EEPROM Size
128 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x12b; D/A 2x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz