PIC10F322-I/P
DigiKey Part Number
PIC10F322-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC10F322-I/P
Description
IC MCU 8BIT 896B FLASH 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 896B (512 x 14) FLASH 8-PDIP
EDA/CAD Models
PIC10F322-I/P Models
RAM Size
64 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 3x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
16MHz
Supplier Device Package
8-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)