MIC5366-3.3YMT-TZ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MIC5366-3.3YMT-TZ |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 150MA 4-TMLF |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-TMLF® (1x1) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MIC5366-3.3YMT-TZ Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 39 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case 4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF® |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package 4-TMLF® (1x1) |
Voltage Dropout (Max) 0.31V @ 150mA | Base Product Number |