MIC5200-3.3YS
DigiKey Part Number
576-1247-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5200-3.3YS
Description
IC REG LIN 3.3V 100MA SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-223-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5200-3.3YS Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
350 µA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
1.5 mA
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
26V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 100mA