MIC29300-3.3WU
DigiKey Part Number
576-1120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC29300-3.3WU
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263-3
EDA/CAD Models
MIC29300-3.3WU Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 3A
Packaging
Tube
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device Package
TO-263-3
Voltage - Input (Max)
26V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V