MCP4661-502E/ST
DigiKey Part Number
MCP4661-502E/ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4661-502E/ST
Description
IC DIG POT 5K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 5k Ohm 2 Circuit 257 Taps I2C Interface 14-TSSOP
EDA/CAD Models
MCP4661-502E/ST Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Features
Mute, Selectable Address
Part Status
Active
Tolerance
±20%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
14-TSSOP
Number of Circuits
2
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
257
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C