MCP45HV51-503E/MQ
DigiKey Part Number
MCP45HV51-503E/MQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP45HV51-503E/MQ
Description
IC DIG POT 50K 20-VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps I2C Interface 20-VQFN (5x5)
EDA/CAD Models
MCP45HV51-503E/MQ Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V, 10V ~ 36V, ±5V ~ 18V
Packaging
Tube
Features
Mute, Selectable Address
Part Status
Active
Tolerance
±20%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
100ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
20-VQFN (5x5)
Number of Circuits
1
Package / Case
20-VQFN Exposed Pad
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C